Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
38 kursister spidser ører, og øjnene står på stilke, når de er på skolebænken hos erhvervsskolen Rybners. Fælles for dem er, at de er ukrainske flygtning, og undervisningen foregår mest ved at faglærer Oline Werner simpelthen viser, hvad de skal gøre, fortæller TVSyd.
Det 10 uger lange kursus skal lære de ukrainske flygtninge om dansk køkkenkultur og det danske sprog. Meningen er, at de efter kurset skal have så meget viden, at de kan få arbejde indenfor hotel-, restaurations-, køkken og kantine og den brede servicebranche.
Kurset er sat i værk i samarbejde med kommunerne i området og AOF (sprogdelen). Desuden er HORESTA og 3F med i samarbejdet.
”I hotel- og restauranterhvervet har vi en lang historik med at integrere udlændinge, og samtidig mangler virksomhederne ansatte lige nu. Derfor ser vi det i HORESTA som oplagt, at vi tager initiativ til at løse denne problematik,” siger HORESTAs politiske direktør Kristian Nørgaard.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
HORESTA til TV2: Frygter konsekvenser ved stop for hoteludvikling i Indre By
24-04-2026
-
Morten Dahlin: Turisme får næppe plads i nyt regeringsgrundlag
24-04-2026
-
HORESTA til DR P4: Hotelstop i København er ”tæt på tosset”
25-04-2026
-
Politianmeldelse fra HORESTA kan få betydning for udlejning på Rømø
24-04-2026
-
Lars Sandahl indstilles som formand for CPH Lufthavn
25-04-2026
-
Nordmænds interesse for ferier i Danmark er stigende
24-04-2026
-
Historisk portbygning kan blive nyt hotel i Aarhus
24-04-2026
-
Megaevents kan rykke ind i Høje-Taastrup
24-04-2026