Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
I 2021 manglede restaurationsbranchen igen hænder, hvilket også satte sit aftryk på Restaurant Flammen, der måtte udskyde to restaurantåbninger. Den situation skal meget gerne undgås i 2022, skriver FødevareWatch.dk.
”2021 gav også en lærestreg ift. hvor svært det kan være at skaffe og fastholde medarbejdere. Så det vil vi rigtig gerne sikre, at vi er bedre til i 2022, da vi ved, at der er kamp om medarbejderne i denne branche,” siger Piet Klein, der er adm. direktør i Restaurant Flammen.
De seneste år er strategien ”Flammen i dit liv” gradvist blevet justeret og tilpasset. Det er også noget, der har været absolut nødvendigt for restaurantkæden, der har set store udfordringer med tre nedlukninger på to år. Det har bl.a. ført til, at kæden vil starte et nyt forretningsben indenfor catering, som Piet Klein tidligere har fortalt til FødevareWatch.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Farvel til Jensens Bøfhus: Alle restauranter overtages af Bone's
08-11-2025
-
Bone’s vokser til 39 restauranter efter opkøb af Jensens Bøfhus
08-11-2025
-
Regeringen i nyt initiativ: Vil tvinge Airbnb til at dele data med myndigheder
08-11-2025
-
CNN fremhæver Tivoli som global julefavorit
08-11-2025
-
HORESTA debatindlæg: Turismepulje skal skabe resultater – ikke skrivebordsprojekter
08-11-2025
-
København vil indføre boligpatrulje mod ulovlig korttidsudlejning
08-11-2025
-
Nyborg Strand vil løfte næste generation med nyt elevinitiativ
08-11-2025
-
Norrlyst koncernen vil digitalisere branchen med prisdifferentiering og AI
08-11-2025