Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Mange kantiner tilbyder mere eller mindre udbyggede løsninger for takeaway, men nu tager servicekoncernen ISS et nyt skridt for at gøre det nemmere for servicekoncernens kantinekunder på de danske arbejdspladser. Det skriver Fødevarewatch.
Selskabet har testet og lanceret en takeaway-app, der skal gøre det nemmere og mere overskueligt at bestille mad med hjem fra kontoret.
”Convenience er blevet meget vigtigere for mange medarbejdere, der mangler tid i hverdagen og denne trend vil vi gerne tappe ind i. Dette område er understøttet af teknologi og den rejse er vi på nu. Vi har startet med takeaway-delen, da vi i forvejen har mange gode kantiner, der laver god mad,” siger Johan Bjørn Jeppesen, direktør for Professional Services i den danske del af ISS.
Læs hele historien (kræver login)
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Brøndums Hotel søger ny ejer efter opgivet handel
04-08-2026
-
Amerikansk burgerkæde åbner endnu en restaurant
04-08-2026
-
Hotel åbner med nye ejere
04-08-2026
-
Nyt restaurantkoncept lukker efter halvandet år
04-08-2026
-
Ny pizzakæde satser på oplevelsen
04-08-2026
-
Sticks'n'Sushi udvider til Sverige og Tjekkiet
04-08-2026
-
Sliders lukker efter 12 år
04-08-2026
-
Hørkram mærker lavere aktivitet i gastronomien
04-08-2026
-
Danhostel vil styrke sin position i turismen
04-08-2026