Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Wellness har udviklet sig til at være et must-have-element for både fritids- og forretningsrejser, men det er ikke længere tilstrækkeligt for hoteller blot at have en spa, skriver Costar.com.
Sundhed skal i dag snarere inkorporeres i alle aspekter af hotellets design, værelser og tilbud.
I en tale på Accors Global Meeting Exchange sagde Accors senior vicepræsident for salg på verdensplan, Meenaz Diamond, at velvære nu er i centrum for meget af det, som Accor gør.
Ifølge Accors interne undersøgelse er forbruget af wellness på amerikanske hoteller steget med 53 procent for udenlandske gæster og med 178 procent for indenlandske.
Emlyn Brown, Accors globale vicepræsident for velvære, sagde, at hotelbranchen med fordel kan samle en række sundhedsområder i søjler: ernæring, design og hotelmiljø, fysiske aktiviteter og sport, kurbade og behandlinger, mental sundhed og mindfulness, samt digital trivsel. Han sagde, at et eksempel på den sidste søjle er, at folk løsriver sig fra deres smartphones og sociale mediekonti, lever i nuet og nyder det.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Topkokke fra hele verden samles i København til nyt gastro-event
23-01-2026
-
Hotels Holding opruster med nyt hotel i København
23-01-2026
-
Avinor: Oslo risikerer at blive overhalet af Københavns Lufthavn
23-01-2026
-
Køge udbyder byggegrund med hotel som topprioritet
23-01-2026
-
Ny hoteldirektør skal styrke Rungstedgaards konferenceprofil
23-01-2026
-
HORESTA i DR P4 Syd: Ny lov om korttidsudlejning løser ikke problemet
23-01-2026
-
Stikprøvekontrol: Mange køkkener får påtaler for udstyr og hygiejne
23-01-2026
-
New York Times-omtale sender bookinger i vejret på Møn
23-01-2026