Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Tirsdag præsenterede regeringen et boligudspil, der gennem blandt andet køb og ombygning af hoteller, skal skabe 22.000 nye almene boliger og 4000 studieboliger i landets største byer. HORESTA har dog svært ved at forestille sig, at der vil være mange salgsmotiverede hotelejere. Det skriver Standby.dk.
Kristian Nørgaard, der er politisk chefkonsulent i HORESTA, fortæller, at vi om få år kan risikere at mangle hotelværelser, og derfor må ønsket om flere almene boliger ikke ske på bekostning af turisme- og oplevelseserhvervet.
”Vi kan komme i en situation, hvor der om få år bliver mangel på hotelværelser i de større danske byer. Dermed bliver det svært at tiltrække de helt store events og konferencer, og det vil gå ud over en række følgeerhverv. For eksempel restauranterne,” siger Kristian Nørgaard.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Pulje fra regeringen: 43 mio. kr. skal sætte skub i lokal turismeudvikling
16-09-2025
-
HORESTA ansætter Jeppe Møller-Herskind som ny direktør
16-09-2025
-
Rasmus Ankersen klar som oplægsholder på HORESTA Årsdag
16-09-2025
-
Amsterdam fordobler hotelmoms i kamp mod overturisme
16-09-2025
-
Fælles hovedkontor i Horsens skal styrke dansk hotelalliance
16-09-2025
-
Sølvmedaljer til dansk kok og tjener ved EuroSkills 2025
16-09-2025
-
Grand Hyatt løfter møde- og eventoplevelser med fokus på velvære og bæredygtighed
16-09-2025