Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
28-årige Kristian Berg Madsen, der er nyuddannet kok og til daglig arbejder på Hotel Frederiksminde, modtog i søndags Oluf Brønnums Fonds Talentpris. Det fremgår af en pressemeddelelse.
”Fonden håber på at øge opmærksomheden omkring kokkefaget og få flere til at søge denne vej ift. uddannelse. Den gode madoplevelse kræver dygtige kokke - og de er en mangelvare pt. Den udvikling skal vendes, så Danmark kan fastholde sin position som gastronomisk magtcenter, og vi som gæster også fremover har noget at se frem til, hvad enten vi besøger en restaurant, et hotel eller en kantine. Og den opgave vil vi gerne give vores beskedne bidrag til,” siger Anders Brønnum-Schou, der er administrerende direktør hos Oluf Brønnum & Co. A/S.
Med prisen følger også et rejsegavekort på 50.000 kroner, som den unge kok allerede har en idé om, hvad skal bruges til. Han vil bl.a. gerne til Japan.
”Jeg vil gerne til Japan for at dykke ned i deres måde at fermentere på og deres miso og umami. De er meget dygtige, ikke mindst hvad angår vegetarretter, som interesserer mig meget,” fortæller Kristian Berg Madsen.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
-
HORESTA Play: Bella Group ser stort potentiale i kongresser frem mod 2030
10-07-2026
-
HORESTA: Turismen er en styrkeposition, ikke et problem der skal beskattes
10-07-2026
-
HORESTA: Regnefejl kan have gjort international arbejdskraft unødigt dyr
10-07-2026
-
Nyhedsbrevet holder sommerpause: Men vi er kun et opkald væk
10-07-2026
PRESSEKLIP
-
Park Lane Copenhagen skal på jagt efter ny direktør
09-07-2026
-
København kåret som verdens bedste by
09-07-2026
-
Nyt notat sår tvivl om regulering af beløbsordningen
09-07-2026
-
Sankt Helene i Tisvilde vil udvikles til luksusresort: Her er planerne
09-07-2026
-
Billund Lufthavnshotel løfter overskuddet
09-07-2026
-
Nyt madakademi skal styrke gastroturismen
09-07-2026
-
Frygt for ”larven fra helvede” udløser aflysninger i Odense
09-07-2026
-
Internationalt: Kina åbner hotel drevet af robotter
09-07-2026