Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Begejstringen for det nye madkulturhus var bærende for alle, der tog ordet ved åbningen af Kornets Hus i Hjørring, Danmarks nye madkulturhus:
”Det er dybt inspirerende, og jeg håber, at rigtigt mange vil tage den mulighed, det er at komme forbi Kornets Hus og lære om godt dansk håndværk”, sagde fødevareminister Rasmus Prehn (S) i sin tale ved åbningen.
Det er tydeligt, at ambitionerne for huset har været store, når man i dag ser det imponerende bygningsværk, og der var også stor optimisme at spore i dagens talerække. Blandt andet sagde programchef i foreningen Realdania, Stine Lea Jacobi, at ”det her er et hus, der vil gøre mange mennesker glade i mange år”
Kornets Hus byder på en række forskellige tilbud, som er målrettet både private og professionelle med interesse for mad, smag og fælles oplevelser. Holdet bag Kornets Hus kalder det for ”Nordjyllands nye oplevelsescenter for korn, madoplevelser og aktiviteter for hele familien”, og på husets hjemmeside kan man se mere om et spændende program for sommeren fyldt med alt fra pizza-bagning til kagekurser, markvandringer, lækre tilbud i caféen og meget mere.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Minister: Turismen skal fylde mere i den offentlige debat
14-11-2025
-
Too Good To Go vinder frem i presset amerikansk marked
14-11-2025
-
H.C. Andersens Hus slår besøgsrekord i Odense
14-11-2025
-
Noma skifter retning og satser på produkter til forbrugerne
14-11-2025
-
Madklubben og Arla inviterer skoleklasser i køkkenet
14-11-2025
-
Københavnere kan følge historisk restaurering af Rundetårns kuppel
14-11-2025
-
Nyt hotel på vej i Nakskov med lokal investering
14-11-2025