Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Da indehaveren af Café Viking i Slagelse, Jørgen Baldersø, i januar råbte op, var der ingen, der reagerede. I hvert fald ikke nogen af dem, der synes at kunne ændre på det faktum, at flere beværtninger - grundet spillemaskiner - ikke kan få en erhvervskonto i en bank og dermed heller ingen kompensation fra staten, skriver Sjællandske.
Foreninger har skrevet til Folketingets Erhvervsudvalg, og underskriverne er blandt andet fra HORESTA, Nærbutikkernes Landsforening og Dansk Automat Brancheforening, der ønsker klare, rimelige linjer og et system, der ikke skævvrider og lader visse erhvervsdrivende gå planken ud.
”Det er urimeligt, at danske banker udelukker bestemte virksomheder fra at få en basal og helt nødvendig erhvervskonto alene fordi de udbyder spil. Spil, som i øvrigt skaber store afgiftsindtægter til den danske stat og er med til at finansiere kulturelle og sociale aktiviteter. Det kan simpelthen ikke være rigtigt,” lyder det i bilaget sendt til udvalget.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Horesta advarer mod flere Airbnb-dage i Silkeborg
19-06-2026
-
Nyt hotel indgår i stor havneplan i Esbjerg
19-06-2026
-
Ny direktør på vej til Old Irish Pub
19-06-2026
-
To danske naturattraktioner nærmer sig verdensarv
19-06-2026
-
Madoplevelser trækker millioner af turister til Danmark
19-06-2026
-
Kendt hotel i Skagen reducerer underskuddet
19-06-2026
-
Ny sag om ulovlig kommunal støtte på Fanø
19-06-2026
-
Internationalt: Mikkeller åbner første bar i Mellemøsten
19-06-2026