Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Når hotellet Peak 12 Hotel åbner 1. juni i Viborg bliver det med en succesrig gourmetkæde som kulinarisk trækplaster. Familien Bühlmann, der skal drive Peak 12 Hotel, har nemlig indgået en restaurant-aftale med Det Glade Vanvid, som Koch-brødrene allerede driver i Aarhus, Randers, Aalborg og snart også København, skriver Viborg Folkeblad.
Konceptet hos Det Glade Vanvid er, at alle gæsterne kommer på samme tid (klokken 18.30), og så serveres der appetizers og boblevin, hvorefter man får en tre retters gourmetmenu, kaffe med sødt og en avec. Til måltidet er der fri vin, øl, vand og saft.
”Vi synes simpelthen, det er et fantastisk koncept, der passer lige ind i helheden. Vi havde overvejet, om vi selv skulle drive restauranten, men det her er som skræddersyet til vores nye hotel og de idéer, vi har med det,” siger Anemette Bühlmann.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Unge udgør rygraden i sommerens servicejob
05-07-2025
-
Bloomberg: Joe & The Juice-ejer sigter mod børsnotering i USA næste år
05-07-2025
-
Natklubber for 15-årige i kraftig modvind
05-07-2025
-
Odense-hotel udvider og bliver størst uden for København
05-07-2025
-
VisitDenmark satser på svenske familier for at hente tabte overnatninger hjem
05-07-2025
-
Bühlmann Hotels nedjusterer – men ser positivt på 2025
05-07-2025
-
Hotel dømt for ulovligt kiosk-samarbejde ved Himmelbjerget
05-07-2025
-
Ny kommerciel direktør vender hjem til Sønderborg
05-07-2025
-
Flere nordjyske hoteller går foran med grøn profil
05-07-2025