Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Bühlmann Hotels bliver operatør af et nyt hotel på hjørnet af Sundkrogsgade og Helsinkigade i Nordhavn. Projektet omfatter 15.450 kvadratmeter fordelt på et hotel og servicerede hotellejligheder til længere ophold.

Hotellet udvikles som et fælleshus, hvor både overnattende gæster og lokale beboere skal kunne benytte faciliteterne. Planerne omfatter blandt andet café, restaurant, mødelokaler, arbejdspladser, atelier, wellness og en lounge på toppen af hoteltårnet.

Ifølge Anemette Bühlmann, medejer og bestyrelsesformand i Bühlmann Hotels, er ambitionen at skabe et sted, hvor gæster og lokale mødes om mad, kunst, arbejde og oplevelser.

Hotellet er tegnet af Henning Larsen Architects og forventes at få fire stjerner. Bühlmann Hotels driver i dag otte hoteller og har yderligere projekter på vej i Odense og Næstved.

Læs hele historien på Standby.dk

Læs også mere hos Turistmonitor

Dorte Krak stopper som adm. direktør i Arp-Hansen

Robert Thomsen overtager 1. november posten som administrerende direktør for Arp-Hansen Hotel Group efter Dorte Krak. Den hidtidige topchef fortsætter som arbejdende næstformand med ansvar for blandt andet ejendomsudvikling og strategiske samarbejder.

Nyborg Strand gentager succesfuld inspirationsdag for elever

Efter 100 deltagere ved den første udgave gentager Nyborg Strand inspirationsdagen Fremtidens Fundament den 6. januar 2027. Arrangementet afholdes i samarbejde med HORESTA og coach Ulrik Lynge og er gratis for elever i hotel- og restaurationsbranchen.

Log ind