Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
At Karen Bollerup Møller fra Hotel Fjordgården har fundet den rette hylde, er der slet ingen tvivl om. Det lyser ud af hende, at hun brænder for at lære alt om vin og senere rejse ud i verden for at uddanne sig til sommelier, skriver dbrs.dk.
Det er ingen selvfølge, at det er kommet dertil, for Karen måtte slås med ordblindhed, da hun gik i skole.
”Det var ind imellem hårdt i folkeskolen, men jeg fik mulighed for at komme på ordblindeefterskolen Kragelund ved Vejle. Der lærte jeg at bruge en masse redskaber, så jeg kan klare at videreuddanne mig - selv i et fag med meget læsestof. Det betød rigtig meget for mig at få hjælp til de boglige fag, siger Karen Bollerup Møller.
Interessen for vin kom i øvrigt på en ferie til Tyskland, så Karen har en forkærlighed for de tysk-franske vindistrikter; Rheingau, Mosel, Pfalz og Alsace.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
-
Airbnb fortsætter eksplosiv vækst
10-04-2026
PRESSEKLIP
-
KFC planlægger comeback i Danmark
11-04-2026
-
Radisson vil gøre hoteller klimaneutrale i Danmark
11-04-2026
-
Amerikanske turister sætter ny rekord
11-04-2026
-
Bornholm Hotels øger overskud til 3,1 mio. kr.
11-04-2026
-
Hotel Randers tæt på rekordresultat
11-04-2026
-
Nyt brand skal styrke erhvervsturisme
11-04-2026