Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Der var gode nyheder til erhvervslivet, da regeringen gjorde det klart, at de pressede virksomheder kan udskyde betalingen af A-skat og AM-bidrag. Men selv om krisen for længst har indfundet sig i mange danske virksomheder, gælder udskydelsen først fra april, skriver Politiken.

Og det er der en forklaring på: gamle it-systemer. I et svar til Folketinget skriver skatteminister Morten Bødskov (S), at man har overvejet, hvorvidt udskydelsen kunne gennemføres allerede fra marts. Men det lader sig altså ikke gøre grundet mekanik.

Adm. direktør Katia K. Østergaard fra HORESTA fortæller:

”Det er et stort problem for de virksomheder, der i øjeblikket står fuldkommen uden indtægter,” siger hun og foreslår, at regeringen sørger for, at der ikke udskrives rykkere, hvis ikke betalingen for marts falder.

Forbudszone

Københavns Kommune har sendt et forslag i høring om at forbyde benzin og dieselbiler på Indre Vesterbro. Fra 2028 gælder det private biler. Fra 2029 gælder det varebiler og erhvervskøretøjer. Forslaget er i offentlig høring frem til 16. marts. Det er nu, du kan blive hørt.

Log ind