Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Langt de fleste sektorer er berørt af coronakrisen, og de økonomiske konsekvenser og vækstnedgangen påvirker også praktikområdet. Både for elever der er i praktik nu og for dem, der skal indgå aftaler og starte til sommer, kan krisen få store konsekvenser, skriver Altinget.
Antallet af indgåede uddannelsesaftaler i hotel-, restaurant- og turismeerhvervet er faldet med mere end 90 procent under covid-19-pandemien sammenlignet med samme periode sidste år. Især elever på gastronomuddannelsen og de mindre tjener- og receptionistuddannelser, er påvirket af coronakrisen, der indtil mandag den 18. maj har betydet lukkede restauranter og caféer.
Horesta og 3F foreslår, at der i en overgangsperiode etableres "nødskolepraktik" for receptionist- og tjeneruddannelsen for ikke at miste en generation af talenter til erhvervet.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Stort projekt i Ørestad solgt for 608 mio. kr.: Klar i 2028
08-01-2026
-
MCH sætter historisk besøgsrekord
08-01-2026
-
Rekordår for Københavns Lufthavn med over 32 mio. passagerer
08-01-2026
-
Nye attraktioner skyder op i hele Danmark i 2026
08-01-2026
-
Dining Week ruller ud i hele landet med massiv forhåndsinteresse
08-01-2026
-
Internationalt: Jamie Oliver relancerer restaurantkæde med ambitiøs vækstplan
08-01-2026
-
Erfaren hotelprofil skal styrke drift på Kragerup Gods
08-01-2026
-
HORESTA advarer mod turistskat i hovedstaden
08-01-2026