Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Danskere rejser fortsat til Sverige med rekreative formål. Det fortæller formanden for Nordsjællands Politiforening, Lars Jensen, på baggrund af erfaringer fra grænsekontrollen i Helsingør, hvorfra færgen til den svenske by Helsingborg sejler to gange i timen med fragt og passagerer, skriver Jyllands-Posten.
Lars Jensen fortæller, at mange af dem, som stoppes ved grænsen, tilsyneladende er danskere, som kommer hjem fra ”fornøjelsesture” til Sverige.
”Vi har ikke officielle tal på det. Men når man står ved havnen og ser, at folk kommer tilbage med færgen med tagboks på bilen og børn på bagsædet, kan man nok regne ud, at de ikke har været i Sverige for at arbejde, men nok snarere har været deroppe for at hygge sig,” siger han.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Norrlyst åbner burgerrestaurant med Casper Drømme
07-08-2026
-
Tivoli planlægger investeringer frem mod 2030
07-08-2026
-
Campingpladser mister terræn i dansk turisme: Efterlyser moderne lovgivning
07-08-2026
-
Wolt forventer lavere vækst efter rekordår
07-08-2026
-
Hotel i Ribe knækker rekrutteringskoden
07-08-2026
-
Hoteller skal hjælpe turister sikkert ud på cykelstierne
07-08-2026
-
Svenske momserfaringer vækker bekymring i restaurationsbranchen
07-08-2026
-
I anledning af 45-års jubilæum: Stays sigter mod skandinavisk topplacering
07-08-2026