Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
”Døgndrift.” Det er det første ord, Katia Østergaard kommer i tanke om, når hun skal beskrive de seneste måneder i coronakrisens stormvejr. Som adm. direktør i HORESTA er hun vant til at arbejde meget. Men de seneste måneder har været ekstreme for den 50-årige topchef, skriver Jyllands-Posten.
”Jeg har aldrig oplevet noget lignende, og i perioder har jeg været på fra tidlig morgen til meget sen aften. Tidligere har der været mange dage eller uger med stort arbejdspres, men aldrig over så lang tid som under coronakrisen,” siger Katia Østergaard.
Hun har igen og igen optrådt i medierne, og det er en vigtig del af jobbet at være synlig og tale branchens sag. Men endnu mere tid har hun brugt på sine medlemmer og det politiske arbejde. HORESTA har udvidet åbningstiderne for at håndtere de mange henvendelser fra bekymrede hoteller og restauranter, som i løbet af få dage fik revet forretningsgrundlaget væk under sig. Samtidig skulle virksomhederne forholde sig til indholdet af hjælpepakker og de skiftende regler og restriktioner for erhvervet.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Bakken nærmer sig ny sæsonrekord
25-08-2026
-
Debat: HORESTA efterlyser at blikket på gastroturismen fastholdes
25-08-2026
-
Ny rapport stiller spørgsmål ved overturisme
25-08-2026
-
HORESTA: Byretsdom sætter vigtigt fokus på ulovlige skyggehoteller
25-08-2026
-
Copenhagen Marriott får ny direktør efter fem år
25-08-2026
-
Tidligere Ørsted-kontorer kan blive til hotel
25-08-2026
-
Jyllandsakvariet udvider efter markant gæstestrøm
25-08-2026
-
Nyt partnerskab skal løfte turismen i Køge
25-08-2026
-
Internationalt: Saudi-Arabien investerer 45 mia. kr. i forlystelsesparker
25-08-2026