Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
De seneste år har der ikke været meget at smile af på Den Blå Planet, der har været hårdt spændt for under covid-19, hvor såvel nedlukninger som fraværet af udenlandske turister kastede lange skygger ind over det store akvarium. Det skriver Turisme24.dk.
Den Blå Planets overlevelse blev dog blandt andet sikret gennem et ekstraordinært milliontilskud på finansloven samt donationer fonde og private.
Og nu går det tilsyneladende i den rigtige retning. Den Blå Planet fortæller i hvert fald, at der igen er fuldt hus i sommermånederne. Derudover kunne de byde gæst nummer seks million velkommen.
Ifølge direktør Jon Diderichsen betyder dét, at man nu har rundet en milepæl på besøgstallet ekstra meget i kølvandet på den flerårig periode, hvor stedet har været lukningstruet på grund af den økonomiske situation.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Unge udgør rygraden i sommerens servicejob
05-07-2025
-
Bloomberg: Joe & The Juice-ejer sigter mod børsnotering i USA næste år
05-07-2025
-
Natklubber for 15-årige i kraftig modvind
05-07-2025
-
Odense-hotel udvider og bliver størst uden for København
05-07-2025
-
VisitDenmark satser på svenske familier for at hente tabte overnatninger hjem
05-07-2025
-
Bühlmann Hotels nedjusterer – men ser positivt på 2025
05-07-2025
-
Hotel dømt for ulovligt kiosk-samarbejde ved Himmelbjerget
05-07-2025
-
Ny kommerciel direktør vender hjem til Sønderborg
05-07-2025
-
Flere nordjyske hoteller går foran med grøn profil
05-07-2025