Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Flere østjyske attraktioner, som havde særlige julearrangementer i december, melder om stigende besøgstal. Tivoli Frihedens Jul i Friheden fra 16. november til 30. december satte således både ny jule- og sæsonrekord med ca. 130.000 besøgende i løbet af de 24 åbningsdage, skriver Jyllands-Posten.

Det samlede besøgstal ved årets udgang blev på ca. 635.000 – det højeste i parkens 116-årige historie.

Jul i Den Gamle By var året lige til årets udgang et stort tilløbsstykke. Ved middagstid den 30. december rundede besøgstallet 144.000.

Den Gamle By får ny visuel identitet

Den Gamle By i Aarhus har fornyet sin visuelle identitet for første gang siden 1997. Samtidig introducerer museet det nye slagord ”mærk historien”, som skal understøtte ambitionen om at gøre historien relevant for nutidens gæster.

Aarhus skal finde gæster til 1.000 nye hotelværelser

Hotelkapaciteten i Aarhus står foran en stigning på godt 30 pct. med næsten 1.000 nye værelser. Hotellerne mærker endnu ikke en markant skærpet konkurrence, men både branchen og VisitAarhus har øget fokus på at tiltrække flere gæster til byen.

Log ind