Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Der er fremlagt planer fra Helsingør Havn om at bygge en ny erhvervs- og krydstogtkaj, som skal kunne rumme flere krydstogtskibe med turister, der vil opleve Helsingør, samt godstransport, der har til formål at skabe flere arbejdspladser, skriver Berlingske.

Som borger og investor i Helsingør er Jan Flintrup bekymret for de konsekvenser, en ny erhvervs- og krydstogtkaj vil have for byen. Han fremhæver problemer med forurening fra de gigantiske krydstogtskibe samt øget godstransport, uklar økonomi i projektet, der er estimeret til at koste omkring 250 millioner kroner og ikke mindst manglende beskyttelse af kulturarven som eksempelvis Kronborg, der optræder på Unescos Verdensarvsliste.

Ib Kirkegaard (DF), byrådsmedlem i Helsingør siger:

”Jeg er overbevist om, at en ny kaj kun vil gavne økonomien samt arbejdsmarkedet i Helsingør.”

Læs hele historien her.

Fyn får bedste turismehalvår i flere år

Fyn og Øerne nåede 1,58 mio. overnatninger i første halvår af 2026, hvilket er 4,6 pct. flere end året før. Fremgangen ligger over landsgennemsnittet og mærkes især på hotellerne, mens Odense har vækst i både ferie og erhvervsturismen.

Rosenborg Slot får nyt skatkammer til over 600 mio. kr.

Den Kongelige Samling er kommet et skridt videre med en omfattende fornyelse af Rosenborg Slot. Projektet skal give nye rammer for de mere end 500.000 gæster, der hvert år besøger slottet, og gøre det muligt at udstille flere af de kongelige skatte.

Himmerland melder om stærk sommer med mange danskere

Turistaktører i Himmerland melder om en stærk sommersæson med høj efterspørgsel på tværs af attraktioner, camping og feriehusudlejning. Danske gæster udgør fortsat størstedelen flere steder, mens aktørerne samtidig oplever interesse fra en række udenlandske markeder.

Log ind