Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Signe Thorup har siden 2013 været kommunikationschef på et af Danmarks fineste hoteller, d’Angleterre på Kgs. Nytorv i København. Men fra næste måned går hun på deltid for at stå for kommunikation, administration, projektstyring og salg i det nye firma Køkkenhavn, skriver Standby.dk.
Bag det står hendes kæreste, tømrer- og snedker uddannede Kenn Harboe Christensen. Om projektet med Køkkenhavn siger Signe Thorup til STANDBY.dk:
”Kenn er en dygtig håndværker og en stor æstetiker. Hans køkkenkoncept, som er delvist inspireret af den kendte finske arkitekt Alvar Aalto, tager udgangspunkt i de rene skandinaviske linjer og bruger nogle de bedste materialer. Vi viste hans prototyper for vores indre netværk, der var begejstrede. Og således opstod drømmen om Køkkenhavn. Så da jeg fik mulighed for at gå ned i tid på d’Angleterre, blev Køkkenhavn en realitet. Firmaet har adresse på Frederiksberg og værksted i Horsens,” siger Signe Thorup.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Hotel Dagmar udvider med nye værelser i Ribe
28-10-2025
-
Nimb Hotel anerkendes med flere priser
28-10-2025
-
Nyt lejlighedshotel skyder op nær Amager Strand
28-10-2025
-
Minister: Regler for korttidsudlejning skal håndhæves bedre
28-10-2025
-
Mikkeller-restaurant i lufthavnen fik sur smiley og bøde
28-10-2025
-
Historisk hotel ved Vesterhavet opnår Greenkey-certificering
28-10-2025
-
Stor interesse for ny afdeling af Statens Museum for Kunst i Thy
28-10-2025
-
Starbucks-ansatte truer med strejke
28-10-2025