Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Erhvervsstyrelsen har kendt den massive udlejning af 14 store sommerhuse i Nordsjælland ulovlig og pålægger ejerne at nedbringe udlejningsfrekvensen fra de nuværende 30-40 uger årligt, skriver TravelNews.

HORESTA har været blandt kritikerne af modellen og har advaret imod, at udlejningsformen tenderer erhvervsmæssig udlejning.

Ifølge Erhvervsstyrelsen har man i dag vejledninger på området via hjemmesiden boligejer.dk. Styrelsen siger også, at det i dag er en ”sammenvejning af flere individuelle forhold” som afgør, om sommerhusudlejning er ”professionel” – og dermed ulovlig.

De 14 sommerhusejere, der har fået et påbud af Erhvervsstyrelsen har alle klaget over afgørelsen til Planklagenævnet.

Dansk tjener vinder bronze ved WorldSkills 2026

Linnea Lind Lehner har sikret Danmark en bronzemedalje i tjenerkonkurrencen ved WorldSkills 2026 i Shanghai. Tjenereleven blev dermed den eneste af de 15 danske deltagere, der opnåede en podieplads ved mesterskabet.

Log ind