Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Birgitte Boserup havde egentlig altid troet, at hun var en af frontløberne, når det kom til it-sikkerhed for konferencecentre. Men da det ellers stabile og sikre netværk hen over sommeren på hendes konferencecenter Saltoftehus begyndte at få udfald, begyndte svedperlerne så småt at forme sig på panden, skriver Børsen.
Den værste frygt var begrundet: Netværket var kompromitteret, og nogle udefra havde forsøgt at hacke sig ind i konferencecentrets systemer for at hamstre dyrebare data. Det fik direktøren til at henvende sig til en ny it-leverandør, der kunne garantere og dokumentere en både sikker og solid internetforbindelse for konferencecenterets mange kunder, der bl.a. tæller store spillere fra f.eks. medicinalbranchen og forsikringsbranchen.
Nadeem Wasi, medlemschef hos HORESTA, fortæller, at der ikke er tvivl om, at sikkerhed og krav til hastighed og tekniske løsninger betyder mere og mere for gæster. Derfor er det naturligt, at it-sikkerhed bliver et konkurrenceparameter på lige fod med alt andet, siger Nadeem Wasi.
Læs mere i tirsdagens udgave af Børsen Møder og Konferencer.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
-
HORESTA Play: Bella Group ser stort potentiale i kongresser frem mod 2030
10-07-2026
-
HORESTA: Turismen er en styrkeposition, ikke et problem der skal beskattes
10-07-2026
-
HORESTA: Regnefejl kan have gjort international arbejdskraft unødigt dyr
10-07-2026
-
Nyhedsbrevet holder sommerpause: Men vi er kun et opkald væk
10-07-2026
PRESSEKLIP
-
Park Lane Copenhagen skal på jagt efter ny direktør
09-07-2026
-
København kåret som verdens bedste by
09-07-2026
-
Nyt notat sår tvivl om regulering af beløbsordningen
09-07-2026
-
Sankt Helene i Tisvilde vil udvikles til luksusresort: Her er planerne
09-07-2026
-
Billund Lufthavnshotel løfter overskuddet
09-07-2026
-
Nyt madakademi skal styrke gastroturismen
09-07-2026
-
Frygt for ”larven fra helvede” udløser aflysninger i Odense
09-07-2026
-
Internationalt: Kina åbner hotel drevet af robotter
09-07-2026