Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Med en demonstration ved Københavns Hovedbanegård indledte 3F København i fredags en konflikt mod Tivoli Food Hall, hvor 14 ud af 18 stader ikke har overenskomst. Det skriver 3F Fagbladet.
”Vi er på gaden for at fortælle turister og folk, der kommer ind til København, hvor de kan spise og få noget at drikke med god samvittighed. Og hvilke stader i Tivoli Food Hall, der ikke har en overenskomst,” sagde formand John Ekebjærg-Jakobsen, 3F København.
Efter planen vil der være demonstrationer ved indgangen til Københavns Hovedbanegård hver fredag frem til, at Tivoli lukker ned 23. februar. Og 3F København håber, at der er fundet en løsning på konflikten inden, at Tivoli indleder sommersæsonen 2. april.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Tommy Ahlers blander sig i debat om Airbnb
17-10-2025
-
HORESTA: Fjern aldersgrænsen for SVU – unges udvikling må ikke bremses
17-10-2025
-
Sunset Boulevard hædres som Succesvirksomhed 2025
17-10-2025
-
Tidligere Noma-kok åbner ny restaurant i Helsingborg
17-10-2025
-
Hotel Hesselet satser på gastronomi og langsom luksus
17-10-2025
-
Noma udvider med permanent butik og kaffebar i København
17-10-2025
-
Karrebæksminde får luksusresort med fokus på erhverv og velvære
17-10-2025
-
Markant hoteludvidelse i Aalborg sendt i høring
17-10-2025