Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Den bornholmske hotel- og restaurationsbranchen har været hårdt ramt af Covid-19, og nu får branchen et tiltrængt boost i form af ekstraordinær hjælp til lærlinge og virksomheder. De nye initiativer skal øge mulighederne for at gå hurtigere fra ufaglært til faglært. Det oplyser Styrelsen for Arbejdsmarked og Rekruttering i en pressemeddelelse til TV2 Bornholm.
Den ekstraordinære hjælp består af en længere række initiativer. Der er udviklet nye kurser, der udbydes forår og efterår med henblik på at fastholde og opkvalificere medarbejdere. Desuden opfordres der i højere grad til at benytte voksenlærlingeordningen til at øge andelen af faglært arbejdskraft, så flere kan gå fra ufaglært til faglært i 2020 og 2021.
Eksempelvis udbydes der nu et tilrettelagt forløb for ufaglærte køkkenmedhjælpere, der på kun 24 uger bliver uddannede som faglærte kokke. Det er dog forudsat at køkkenmedhjælperen har mindst to års erfaring og er fyldt 25 år. Normalt tager en kokkeuddannelse fire og et halvt år. Hensigten med de nye initiativer er at afhjælpe manglen på faglært arbejdskraft.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Rox Resort får sur smiley og bøde
19-05-2026
-
Liberal Alliance vil hæve grænsen for korttidsudlejning i København
19-05-2026
-
Henrik Olesen stopper efter 22 år i spidsen for Tivoli Friheden
19-05-2026
-
HORESTA i TV2 Kosmopol: Hotelovernatninger slog rekord i marts
19-05-2026
-
AGF-guld kan styrke turismen i Aarhus
19-05-2026
-
Bühlmann Hotels samler boutique-hoteller
19-05-2026
-
BWH Hotels ansætter ny CEO i Norden
19-05-2026
-
Michelin lancerer nyt koncept ved sommerens kåringer
19-05-2026
-
Dansk turisme sætter rekord i første kvartal
19-05-2026