Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Lars Liebst har været adm. direktør i Tivoli i 25 år. Denne sæson er hans sidste, inden han giver stafetten videre til Susanne Mørch Koch. Til Børsen fortæller han:

“Den her krise er så anderledes. Inden krisen startede, diskuterede vi overturisme i København. Nu sidder vi her og kan kigge ind i en sæson, hvor der skulle have været 1,1 mio. krydstogtturister i København plus op mod 400.000 besætningsmedlemmer. Nu kommer der ingen,” siger Lars Liebst.

Hør hvor længe Tivoli kan holde den kørende, før bundlinjen kommer alvorligt under pres i dette interview.

HORESTA Play: Ti Trin Ned løfter sløret for magien bag Michelin

Om få dage går det løs, når Tivoli i København danner rammer for uddelingen af Michelin-stjernerne til de nordiske lande. Som optakt har HORESTA besøgt Michelin-restaurant Ti Trin Ned i Fredericia. Hør ejer og køkkenchef Michael Nørtoft fortælle om magien og Michelin-stjernernes betydning.

Log ind