Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Direktør for VisitAalborg, Rasmus Jerver, ønsker at fratræde sin stilling med virkning fra udgangen af december 2019. Bestyrelsesformand Claus Christensen tager på bestyrelsens vegne opsigelsen til efterretning:
”Rasmus Jerver har siddet på posten som VisitAalborgs direktør i fire år, og vi har været særdeles tilfredse med det arbejde og de forandringer, som Rasmus har stået i spidsen for. Turismeområdet er jo under markant forandring i disse år, og Rasmus Jerver har været kraftigt medvirkende til, at VisitAalborg i dag er foran udviklingen”, fremhæver han.
VisitAalborg og de øvrige turismedestinationsselskaber i Danmark har i en længere periode jævnfør opdrag fra Erhvervsstyrelsen arbejdet med en ny destinationsstruktur. Her er det i Nordjylland besluttet, at der blandt andet skal laves en ny turismeorganisation for østkysten, hvor Læsø, Brønderslev, Frederikshavn og Aalborg kommuner vil gå sammen.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Dansk gastronomi voksede fra top til bund i 2025
01-01-2026
-
Proark konsoliderer sig i dansk hotelmarked
01-01-2026
-
Udenlandsk arbejdskraft i Danmark er ofte midlertidig
01-01-2026
-
Travlhed og udsolgte nytårsmenuer landet over
01-01-2026
-
Radisson ruller nyt brand ud i hele Norden
01-01-2026
-
PensionDanmark investerer mia. kr. i Ørestad-ejendomme
01-01-2026
-
Legoland har succes i Billund men krise i udlandet
01-01-2026
-
Rom indfører entré til Trevi-fontænen fra januar
01-01-2026