Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Økologi er ikke kun godt, og jordbær, blåbær og danske agurker i februar er decideret meningsløst. Det mener Søren Kanne, der er divisionsdirektør i service- og kantinekoncernen Coor, der er børsnoteret i Stockholm. Det skriver FødevareWatch.dk.
Siden 2015 har Coor arbejdet intenst med FN's verdensmål, og otte af dem er inkorporeret i selskabets vækstplan frem mod 2025, som man fra Coors side dog ikke ønsker at uddybe yderligere.
"I vores strategi er otte af verdensmålene taget direkte ind som faktorer, vi arbejder med for at gøre en forskel. Vi mener, at vi har en pligt som professionelle til at forsøge at påvirke kunderne og den almindelige dansker i kantinerne til at sætte spørgsmålstegn ved, hvad bæredygtighed er. Vil vil gerne inspirere danskerne til at tage stilling til, hvordan vi får en bæredygtig klode," forklarer Søren Kanne.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Rox Resort får sur smiley og bøde
19-05-2026
-
Liberal Alliance vil hæve grænsen for korttidsudlejning i København
19-05-2026
-
Henrik Olesen stopper efter 22 år i spidsen for Tivoli Friheden
19-05-2026
-
HORESTA i TV2 Kosmopol: Hotelovernatninger slog rekord i marts
19-05-2026
-
AGF-guld kan styrke turismen i Aarhus
19-05-2026
-
Bühlmann Hotels samler boutique-hoteller
19-05-2026
-
BWH Hotels ansætter ny CEO i Norden
19-05-2026
-
Michelin lancerer nyt koncept ved sommerens kåringer
19-05-2026
-
Dansk turisme sætter rekord i første kvartal
19-05-2026