Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Økologi er ikke kun godt, og jordbær, blåbær og danske agurker i februar er decideret meningsløst. Det mener Søren Kanne, der er divisionsdirektør i service- og kantinekoncernen Coor, der er børsnoteret i Stockholm. Det skriver FødevareWatch.dk.
Siden 2015 har Coor arbejdet intenst med FN's verdensmål, og otte af dem er inkorporeret i selskabets vækstplan frem mod 2025, som man fra Coors side dog ikke ønsker at uddybe yderligere.
"I vores strategi er otte af verdensmålene taget direkte ind som faktorer, vi arbejder med for at gøre en forskel. Vi mener, at vi har en pligt som professionelle til at forsøge at påvirke kunderne og den almindelige dansker i kantinerne til at sætte spørgsmålstegn ved, hvad bæredygtighed er. Vil vil gerne inspirere danskerne til at tage stilling til, hvordan vi får en bæredygtig klode," forklarer Søren Kanne.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
HORESTA: Rekordår for beskæftigelsen i hotel- og restaurationsbranchen
24-02-2026
-
Strawberry udpeger ny HR-direktør: Har tidligere arbejdet i Danmark
24-02-2026
-
HORESTA bakker op om ensartede affaldsregler
24-02-2026
-
Dansk Folkeparti vil skrotte kildesortering efter debat om affaldsgebyrer
24-02-2026
-
Brøchner Hotels åbner suitekoncept i Carlsberg Byen
24-02-2026
-
HORESTA: En hovedstad må gerne kunne høres
24-02-2026
-
Historisk herregårdshotel til salg for 27 mio. kr.
24-02-2026