Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Lørdag fik Venstre ny ledelse, og tirsdag fordelte folketingsgruppen på ny de centrale poster i gruppebestyrelsen.
Dermed kan dansk politik komme ind i en fase, hvor det bliver mere tydeligt, hvordan det ledende oppositionsparti med Jakob Ellemann-Jensen i spidsen som partiformand og formand for folketingsgruppen og Inger Støjberg på posten som næstformand vil agere i forhold til regeringen.
Med den nye ledelse mener Børsen, at Venstre skal holde fast i erhvervslivets interesser, når det kommer til debatten om udlændinge og international arbejdskraft.
Tidligere i år advarede virksomheder som Ikea og ISS og HORESTA om konsekvenserne af paradigmeskiftet, lige som Dansk Arbejdsgiverforening (DA) er bekymrede for, at virksomheder bliver mere tilbageholdende med at ansætte personer med flygtningebaggrund, hvis de risikerer pludseligt at skulle sige farvel til dem igen. I april fremhævede DA i en analyse, at omkring 15.000 flygtninge med op til ti års ophold i Danmark typisk arbejder i brancher med udtalt mangel på arbejdskraft.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Global uro kan give opblomstring i dansk påsketurisme
31-03-2026
-
Djurs Sommerland og Legoland åbner i påsken: Har store forventninger til 2026
31-03-2026
-
UNESCO-udnævnelse løfter turismen ved Møns Klint
31-03-2026
-
Ny bestyrelse tegner HORESTA i Hovedstaden: Direktør for Charlottehaven er iblandt
31-03-2026
-
Hotel Stella Maris vender underskud til plus og skifter struktur
31-03-2026
-
47 kommuner vil være med i nyt rutenet for vandrere
31-03-2026
-
Snart åbner Egtvedpigens Verden som ny turistattraktion
31-03-2026
-
Internationalt: Spanien giver Airbnb millionbøde for ulovlig udlejning
31-03-2026