Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Lørdag fik Venstre ny ledelse, og tirsdag fordelte folketingsgruppen på ny de centrale poster i gruppebestyrelsen.

Dermed kan dansk politik komme ind i en fase, hvor det bliver mere tydeligt, hvordan det ledende oppositionsparti med Jakob Ellemann-Jensen i spidsen som partiformand og formand for folketingsgruppen og Inger Støjberg på posten som næstformand vil agere i forhold til regeringen.

Med den nye ledelse mener Børsen, at Venstre skal holde fast i erhvervslivets interesser, når det kommer til debatten om udlændinge og international arbejdskraft.

Tidligere i år advarede virksomheder som Ikea og ISS og HORESTA om konsekvenserne af paradigmeskiftet, lige som Dansk Arbejdsgiverforening (DA) er bekymrede for, at virksomheder bliver mere tilbageholdende med at ansætte personer med flygtningebaggrund, hvis de risikerer pludseligt at skulle sige farvel til dem igen. I april fremhævede DA i en analyse, at omkring 15.000 flygtninge med op til ti års ophold i Danmark typisk arbejder i brancher med udtalt mangel på arbejdskraft.

København sætter 46 mio. kr. af til kontrol med udlejning

Københavns Kommunes budgetaftale for 2027 afsætter samlet 46 mio. kr. til en ny boligpatrulje og den sagsbehandling, som indsatsen ventes at medføre. Patruljen skal blandt andet føre kontrol med ulovlig korttidsudlejning og ulovlig hoteldrift, men de konkrete beføjelser afhænger fortsat af kommende lovgivning.

Regeringen forventer stort prisfald fra lavere moms

Regeringen regner foreløbigt med, at omkring 96 pct. af den planlagte momsnedsættelse på fødevarer vil slå igennem som lavere priser for forbrugerne. Beregningen bygger på en antagelse om fuldt prisgennemslag fratrukket virksomhedernes administrative omkostninger ved et differentieret momssystem.

Log ind