Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Næsten alle bodejere i det gamle Arkaden fortsætter, når madmarkedet genåbner i starten af oktober. Det skyldes ikke mindst den nye ejer Tahir Siddique, der har ladet de gamle bodejere komme tilbage uden at skulle betale et nyt depositum, skriver Fyens.dk.
De tidligere ejere Jacob Christer Larsen og Thomas Kyung Jensen begærede selv selskabet bag madmarkedet konkurs den 31. juli, og siden har kuratoren Flemming Hartvig Pedersen arbejdet for at udrede trådene bag det kuldsejlede projekt. Imens har ejeren af bygningen, Karsten Bill Rasmussen, forsøgt at få udlejet lokalerne igen og der gik ikke lang tid, før Tahir Siddique meldte sin interesse.
Den 1. september underskrev han en femårig lejekontrakt og i forbindelse med forhandlingerne mellem de gamle bodejere valgte han at give afkald på et ellers normalt krav om betaling af et depositum, der blandt andet kan dække udgifterne i forbindelse med skift i boderne.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Tommy Ahlers blander sig i debat om Airbnb
17-10-2025
-
HORESTA: Fjern aldersgrænsen for SVU – unges udvikling må ikke bremses
17-10-2025
-
Sunset Boulevard hædres som Succesvirksomhed 2025
17-10-2025
-
Tidligere Noma-kok åbner ny restaurant i Helsingborg
17-10-2025
-
Hotel Hesselet satser på gastronomi og langsom luksus
17-10-2025
-
Noma udvider med permanent butik og kaffebar i København
17-10-2025
-
Karrebæksminde får luksusresort med fokus på erhverv og velvære
17-10-2025
-
Markant hoteludvidelse i Aalborg sendt i høring
17-10-2025