Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Det australskbaserede Domino's Pizza Enterprises er på vej til at genåbne Domino's restauranter i Danmark.
”Vi har besluttet os for, at vi først vil koncentrere os om de restauranter, der ligger i københavnsområdet”, siger den australske virksomheds chef for Danmark, Kellie Taylor, til Randers Amtsavis.
Kellie Taylor siger, at den store forskel på det australske Domino's Pizza Enterprises - der driver omkring 2500 restauranter i 19 lande - og den danske kæde, er, at de danske ejere ikke havde den samme erfaring som australierne, der som kæde har over 20 års erfaring i at lave pizzaer.
”Vi vil indføre vores eget softwaresystem, så de fejl, den danske kæde begik, ikke sker igen. Et system, der blandt andet holder styr på, at datomærkning ikke overskrides, og at hygiejnen i restauranterne er i top”, siger hun.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
AI-voice overtager telefonen i restauranter og hoteller
14-12-2025
-
Madanmelder: Kæder dominerer men bidrager til mangfoldighed
14-12-2025
-
Turistovernatninger steg i oktober og hotellerne trak læsset
14-12-2025
-
Strandhotellet Blokhus bliver en del af Small Danish Hotels
14-12-2025
-
Hooked kæmper mod billigbølgen: “Vi er stadig en niche”
14-12-2025
-
Michelin-restaurant spreder julestemning til byens udsatte
14-12-2025