Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
I 2006 afsagde Menneskerettighedsdomstolen en afgørelse, der gjorde det klart, at de ansatte på danske arbejdspladser frit kan vælge, hvilken fagforening de vil være medlem af. Alligevel skriver danske virksomheder nu 13 år efter stadig under på overenskomster, hvor de forpligtiger deres ansatte til at være medlem af 3F og løbende overvåge, hvilken fagforening medarbejderne er medlem af. Det skriver Berlingske.
I 3F erkender Tina Møller Madsen, gruppeformand for Privat Service, Hotel & Restauration, at formuleringerne i overenskomsterne burde høre fortiden til.
”De formuleringer, Berlingske har sat fokus på, afspejler ikke den praksis og dagligdag inden for kantineområdet eller de berørte virksomheder, som jeg er bekendt med. Formuleringerne er ikke tilfredsstillende i forhold til lovgivning om foreningsfrihed, og derfor vil vi sørge for at få drøftet spørgsmålet om – og formuleringer omkring – organisationsforhold ved de forestående overenskomstforhandlinger,” hedder det i et e-mailsvar fra Tina Møller Madsen.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
-
HORESTA: Justering af emballageordning er et vigtigt skridt i den rigtige retning
11-09-2025
-
EuroSkills 2025: Finaledagen venter branchens talenter
11-09-2025
-
HORESTAs nye overenskomster kan nu fås online og i trykt version
11-09-2025
-
Overnatningstal: Hotellerne oplevede pæn fremgang i juli
11-09-2025
PRESSEKLIP
-
Stjernekok forlader Søllerød Kro efter 12 år
11-09-2025
-
Aabenraa undersøger muligheder for at udvide hotelkapacitet
11-09-2025
-
Fynsk luksushotel overhaler d’Angleterre på topliste
11-09-2025
-
Royal Run vækker glæde blandt hoteller
11-09-2025
-
HORESTA: Pæn fremgang i hotelovernatninger i juli
11-09-2025
-
Udland: Fald i udenlandske turisters forbrug i USA
11-09-2025