Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
CabInn har købt en byggegrund i det centrale Esbjerg, der hidtil har været parkeringsplads. I stedet kommer der måske et nyt CabInn-hotel med 82 værelser, skriver Standby.dk.
Ejerne af den såkaldte Rio-grund, søskendeparret, Mads Dam Jensen og Mia Dam Karkov, har ifølge avisen JydskeVestkysten solgt grunden til CabInns administrerende direktør og ejer, 74-årige Niels Fennet, for et ikke oplyst beløb.
”Vi har haft en pæn forretning i Esbjerg i alle årene, og når muligheden byder sig på en af byens bedste beliggenheder, ligger den jo lige til højrebenet,” siger Niels Fennet til JydskeVestkysten og tilføjer, at CabInn nu er i gang med at brainstorme om, hvad grunden i Esbjerg skal bruges til. ”Men det bliver noget mere end kun hotelværelser,” siger Niels Fennet uden at ville afsløre, hvad han tænker på, eller hvornår projektet forventes klart.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Danske Hoteller øger omsætning og overskud
13-03-2026
-
Morten Dahlin håber at fortsætte som turismeminister efter valget
13-03-2026
-
2025 blev et rekordår for Københavns Lufthavn
13-03-2026
-
Nyt kunstmuseum i Thy på international Time-liste
13-03-2026
-
Hotel Kongens Ege gør klar til genåbning
13-03-2026
-
Kontrolkampagne fra Fødevarestyrelsen: Fokus på mærkning af fisk
13-03-2026