Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Efter nogle måneders søgen har familien bag Restaurant Flammen valgt kædens nye adm. direktør. Det bliver 43-årige Piet Klein, der kan sætte sig for bordenden, når der skal træffes beslutninger for de 16 restauranter, hvoraf den ene er i Hamborg. Han kommer fra et job hos IDdesign, hvor han var kædedirektør for møbelkæden ILVA og direktør for den internationale butikskæde IDdesign Franchise.

”Flammen har et stærkt og gennemtestet koncept, og jeg ser frem til at sætte mit personlige aftryk på virksomheden både i Danmark og i Tyskland, hvor vi vil videreudvikle forretningsmodellen og øge tyskernes kendskab til vores koncept,” siger Piet Klein, der også vil bruge sin erfaring med at skabe og udvikle gode kundeoplevelser.

”Vi skal give vores kunder en helhedsoplevelse, som står knivskarpt, når det gælder maden, indretningen, stemningen og ikke mindst servicen, og jeg glæder mig til at fortsætte Flammens gode udvikling sammen med den dygtige ledergruppe og de engagerede medarbejdere.”

 

Flammen skruer op for de svenske vækstplaner

Flammens første svenske restaurant i Halmstad har fået en start over forventning, og kæden har allerede flere åbninger på vej. De kommende restauranter skal vise, om konceptet kan få samme gennemslag i andre svenske byer.

Flammen frygter skæv konkurrence fra takeaway efter momsnyt

En lavere moms på takeaway end på restaurantbesøg kan påvirke gæsternes valg mellem at spise ude og tage maden med hjem. Flammens adm. direktør, Piet Klein, er især bekymret for konsekvenserne for efterspørgslen på restauranter.

Log ind