Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
New York er gået til kamp mod kontantfrie restauranter, da bystyret mener, at det har en diskriminerende effekt i forhold til dem, der ikke har nem adgang til hæveautomater, skriver Skift.com.
Byrådsmedlem i New York Ritchie Torres er endda gået så langt at kalde forretningmodellen racistisk og diskriminerende i forhold til lavindkomst familier.
I dag er der kun én stat, som har forbudt kontantfrie virksomheder, og det er Massachusetts. Her stammer forbuddet fra 1978.
Restauranterne argumenterer for, at kontantfri drift er mere sikkert for medarbejderne og mere effektivt for virksomhederne.
Leo Kremer er en af idémændene bag kæden Dos Toros Taqueria, der ikke modtager kontanter. Han siger:
”Vi betaler vores skat af al den indtægt, som vi modtager, men det er helt sikkert ikke tilfældet hos alle virksomheder – og særligt ikke hos dem, der udelukkende modtager kontanter”.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
HORESTA: Rekordår for beskæftigelsen i hotel- og restaurationsbranchen
24-02-2026
-
Strawberry udpeger ny HR-direktør: Har tidligere arbejdet i Danmark
24-02-2026
-
HORESTA bakker op om ensartede affaldsregler
24-02-2026
-
Dansk Folkeparti vil skrotte kildesortering efter debat om affaldsgebyrer
24-02-2026
-
Brøchner Hotels åbner suitekoncept i Carlsberg Byen
24-02-2026
-
HORESTA: En hovedstad må gerne kunne høres
24-02-2026
-
Historisk herregårdshotel til salg for 27 mio. kr.
24-02-2026