Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
New York er gået til kamp mod kontantfrie restauranter, da bystyret mener, at det har en diskriminerende effekt i forhold til dem, der ikke har nem adgang til hæveautomater, skriver Skift.com.
Byrådsmedlem i New York Ritchie Torres er endda gået så langt at kalde forretningmodellen racistisk og diskriminerende i forhold til lavindkomst familier.
I dag er der kun én stat, som har forbudt kontantfrie virksomheder, og det er Massachusetts. Her stammer forbuddet fra 1978.
Restauranterne argumenterer for, at kontantfri drift er mere sikkert for medarbejderne og mere effektivt for virksomhederne.
Leo Kremer er en af idémændene bag kæden Dos Toros Taqueria, der ikke modtager kontanter. Han siger:
”Vi betaler vores skat af al den indtægt, som vi modtager, men det er helt sikkert ikke tilfældet hos alle virksomheder – og særligt ikke hos dem, der udelukkende modtager kontanter”.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
-
HORESTA satte fokus på arbejdsmiljø på TV2 News
21-12-2025
-
HORESTA Play: Sovino Brands deler erfaringer med at optimere betalingsløsning
21-12-2025
-
Restaurationsbranchen viser styrke i 2025 trods pres på økonomien
21-12-2025
-
Beskæftigelsen i hotel- og restaurationsbranchen bygger videre på stærk fremgang
21-12-2025
PRESSEKLIP
-
Events uden bøvl: Nye regler letter vejen for udenlandsk arbejdskraft
19-12-2025
-
Lars Larsen Group planlægger nyt hotel
19-12-2025
-
Turismeforsker: 2025 var stabilt – 2026 kræver nytænkning og balance
19-12-2025
-
Arp-Hansen udskyder overtagelse af Brøndums Hotel
19-12-2025
-
Ny lukkelov skal styrke turismen i mindre byer
19-12-2025
-
Internationalt: Atari lancerer gaming-hotel
19-12-2025
-
Airbnb får millionbøde i Spanien for ulovlige boligannoncer
19-12-2025