Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
McDonald’s i Danmark vil åbne fire nye restauranter i år. Det fortæller adm. direktør, Joachim Knudsen, i et stort lederportræt, som bringes på Borsen.dk i dag. To af de nye restauranter kommer til at ligge i Brande og Vordingborg. De to øvrige forhandles der stadigvæk om.
I lederportrættet fortæller Joachim Knudsen om, at han ikke er bleg for at sadle fuldstændig om, og at han undervejs har begået masser af fejl, som det dog efterfølgende er lykkedes at rette op på.
"Så skal man som leder ikke være for stolt til at stoppe op og ændre kurs. Det har jeg gjort masser af gange," siger han.
Netop i disse er år er McDonald's under stor forandring herhjemme. Det gælder især for måden, maden fremstilles på, samt gæsternes øgede brug af selvbetjeningsmaskiner, der er blevet opstillet i 72 af de 88 restauranter, som drives af selvstændige franchisetagere.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Sunset-direktør efterlyser ens regler for affaldssortering
11-02-2026
-
Hoteller blev brugt til onlyfans-optagelser
11-02-2026
-
Norrlyst køber 20 pct. af vinimportør
11-02-2026
-
Horesta kritiserer dyrt og uens affaldstilsyn
11-02-2026
-
Udskydelse sætter stort hotelprojekt i Esbjerg på pause
11-02-2026
-
Midtjyde køber sig ind i endnu et hotel
11-02-2026
-
Restauratør udsat for fakturasvindel
11-02-2026