Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Øl er ikke længere bare øl, men der findes et stort udvalg af specialøl, som hver især har deres udtryk og smag. Det kan være en udfordring for personalet, som skal sælge og anbefale øl til kunderne. Derfor er der også et stigende behov for, at personalet har et kvalificeret kendskab til øl. På samme måde som en vinsommelier har stor viden om vin.
Det er imidlertid ikke kun de professionelle, som har en øget interesse for den gyldne bryg. Der er også en stor skare af øl-entusiaster, som arbejder seriøst med temaet øl og mad, og som efterspørger mere viden. Det er på den baggrund, at Ølsommelieruddannelsen er udviklet og tilrettelagt.
For at imødekomme den øgede efterspørgsel har Kold College lanceret en ølsommelier-uddannelse, og den er åben for tilmelding nu. Der er rabat, hvis man tilmelder sig inden den 1. juni.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Efter HORESTAs fokus: Minister vil bremse tyrkiske visumansøgninger
05-11-2026
-
Danske topplaceringer på World’s 50 Best styrker gastroturismen
05-11-2026
-
Mark Garde bliver ny direktør for Frederiksdal Sinatur
05-11-2026
-
Bestseller-ejer køber lufthavnsbygninger i Aarhus
05-11-2026
-
EU vil sprede turismen over flere sæsoner og rejsemål
05-11-2026
-
Go Hotels forfremmer ny hotelchef i Nordhavn
05-11-2026
-
CORI Spa åbner med nyt wellnesskoncept i Hornbæk
05-11-2026