Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Håndværkerne er i fuld gang med at male facaden. Indenfor arbejdes der også på livet løs for at blive færdig til tiden. 13. maj skal forvandlingen af lokalerne på Jernbanegade, som tidligere husede tapasbaren Snik Snak være helt færdige. Her åbner restaurantkæden Wokshop nemlig sin første afdeling uden for Sjælland, skriver Fyns.dk. 

”Vi skal nok nå det. Jeg har tidligere åbnet seks af de her restauranter, så jeg har efterhånden ret godt styr på, hvordan man gør,” siger Kenneth Heske, der åbnede sin første restaurant i 2000. 

Læs hele historien her.

Jan Fischer går på pension efter 27 år i HORESTA

Som klassifikationschef i HORESTA har Jan Fischer sat sit præg på hotel- og restauranterhvervet gennem de seneste mange år. En vellidt kollega går nu på pension og får dermed mere tid til rejser, venner og kulturelle oplevelser.

Log ind