Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Det blev den svenske kok Gabriel Hedlund, som I år kunne bære førstepræmien i kokkekonkurrencen Sol over Gudhjem hjem, skriver Bornholms Tidende.

”Han var suverænt den af de fire kokke, som kunne få kødet til at smage, så man næsten græd”, begrundede kokken og madentreprenøren Claus Meyer førstepræmien.

Gabriel Hedlund, der er køkkenchef på den to-stjernede Michelin-restaurant Vollmers i Malmø vandt med i alt 316 point, i et tæt løb foran sidste års vinder Dak Winhangoen fra restaurant Kiin Kiin i København, som fik 310 point.

Tivoli holder kursen mod rekordomsætning

Første kvartal følger forventningerne med flere gæster og højere omsætning. Tivoli fastholder prognosen for 2026 trods et sæsonpræget underskud. Investeringer og efterspørgsel skal styrke positionen fremadrettet.

Unge talenter vinder DM i Skills

DM i Skills i Hjørring samlede elever fra hele landet, herunder deltagere fra hotel- og restaurantbranchen. Tre vindere fra branchen er nu udtaget til at repræsentere Danmark internationalt. HORESTA fremhæver konkurrencen som vigtig for rekruttering.

Log ind