Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Det danske destinationslandskab står midt i en dramatisk forandring, og fremtiden byder på færre, men større og stærkere destinationer. På ITAB2019 kan du lade dig inspirere af nogle af verdens førende destinationer inden for destinations-, produkt- og brandudvikling, bæredygtighed, lokalt engagement og ikke mindst lederskab.
Konferencen afholdes den 6. november kl. 09.00-16.00 i Aalborg Kongres & Kultur Center.
Oplægsholderne til ITAB2019 er et hold yderst kompetente turismeprofiler fra Canada, New Zealand, Storbritannien, Sverige, Belgien og Færøerne, som kommer til Aalborg for at dele de nyeste, mest fremadskuende og bæredygtige tilgange til destinations- og turismeudvikling.
Læs mere om oplægsholderne på ITAB2019 her.
Konferencen er målrettet ledere og beslutningstagere inden for dansk turisme bredt set: virksomheder, destinationsselskaber, kommuner, ministerier, brancheforeninger og organisationer.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Taco Bell åbner sin første restaurant i Danmark
09-10-2026
-
Hoteller sætter sommerrekord trods fald i turismen
09-10-2026
-
Regeringen dropper turismeskat men fastholder krydstogtafgift
09-10-2026
-
Aarhus frygter at miste krydstogtgæster med ny afgift
09-10-2026
-
HORESTA roser droppet turistskat men advarer om ny afgift
09-10-2026
-
Core Hospitality ansætter ny salgschef med regionalt ansvar
09-10-2026
-
Go Hotels overtager hotel på NORDø i København
09-10-2026