Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

To danskere løber med priser ved årets uddeling af den nordiske madpris Embla. Fra Danmark vinder Claus Meyer i kategorien "Nordisk madkommunikatør 2019", og Anne-Birgitte Agger vinder i kategorien "Nordisk mad til mange 2019".

Det er anden gang, at den nordiske madpris bliver uddelt. I år løber Danmark med to ud af syv priser:

”Hele tanken bag Embla er at styrke den fælles nordiske mad-identitet, kultur og øge interessen for nordisk mad uden for Norden”, siger Lone Marie Eriksen, der er chefkonsulent ved Landbrug & Fødevarer og projektleder på den danske del af Embla.

Det er de syv nordiske landbrugsorganisationer, herunder Landbrug & Fødevarer, der står bag den fælles nordiske madpris.

De syv vindere af Embla-prisen 2019 er:

  • Færøerne, Grøna Oyggin, Nordisk råvareproducent 2019
  • Finland, Ainoa Winery, Nordisk madhåndværker 2019
  • Danmark, Anne-Birgitte Agger, Nordisk mad til mange 2019
  • Danmark, Claus Meyer, Nordisk madkommunikatør 2019
  • Færøerne, Gimburlombini - Nólsoy, Nordisk maddestination 2019
  • Sverige, Bondens Skafferi, Nordisk madiværksætter 2019
  • Finland, Hävikki-battle - Food waste-battle, Motiva Oy, Nordisk mad til børn og unge 2019

Fødevarepriser stiger igen

Priserne på fødevarer fortsætter opad, og intet tyder på snarlige prisfald. Forbrugerne må indstille sig på fortsat dyrere dagligvarer.

Tre kontrolkampagner på vej fra Fødevarestyrelsen

Fødevarestyrelsen gennemfører i 2024-2025 tre kontrolkampagner, der blandt andet sætter fokus på mærkning af fødevarer, vedligehold i fødevarevirksomheder samt korrekt markedsføring af fødevarer solgt via hjemmesider.

Log ind