Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Vil I have feedback og bud på nye løsninger til jeres internationale kommunikation af engelskstuderende på International Virksomhedskommunikation (Aarhus Universitet) ? Jeres virksomhed skal blot afse tid til en briefing af en gruppe studerende i oktober og et møde senere i efteråret, hvor de studerende afleverer deres forslag til engelsk tekst, lyd og billede.
Forslaget kan for eksempel være til jeres website eller sociale medier, men kernen er fortællingen om virksomheden og dens dna.
Målet er, at de studerende får indblik i virksomheder og deres kommunikation, så de kan udvikle et kommunikationsprodukt. På sigt får erhvervslivet dermed bedre medarbejdere.
Er Ii tvivl om I er egnet som virksomhed, eller har I spørgsmål kan I kontakte Dorrit Bøilerehauge, PhD, [email protected].dk.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
AI-voice overtager telefonen i restauranter og hoteller
14-12-2025
-
Madanmelder: Kæder dominerer men bidrager til mangfoldighed
14-12-2025
-
Turistovernatninger steg i oktober og hotellerne trak læsset
14-12-2025
-
Strandhotellet Blokhus bliver en del af Small Danish Hotels
14-12-2025
-
Hooked kæmper mod billigbølgen: “Vi er stadig en niche”
14-12-2025
-
Michelin-restaurant spreder julestemning til byens udsatte
14-12-2025