Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Vil I have feedback og bud på nye løsninger til jeres internationale kommunikation af engelskstuderende på International Virksomhedskommunikation (Aarhus Universitet) ? Jeres virksomhed skal blot afse tid til en briefing af en gruppe studerende i oktober og et møde senere i efteråret, hvor de studerende afleverer deres forslag til engelsk tekst, lyd og billede.
Forslaget kan for eksempel være til jeres website eller sociale medier, men kernen er fortællingen om virksomheden og dens dna.
Målet er, at de studerende får indblik i virksomheder og deres kommunikation, så de kan udvikle et kommunikationsprodukt. På sigt får erhvervslivet dermed bedre medarbejdere.
Er Ii tvivl om I er egnet som virksomhed, eller har I spørgsmål kan I kontakte Dorrit Bøilerehauge, PhD, [email protected].dk.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Regeringen lemper emballagekrav efter hård kritik
12-09-2025
-
Regeringen vil bane vej for lavere moms på fødevarer
12-09-2025
-
Stigende turistafgift gav ikke færre endagsturister i Venedig
12-09-2025
-
Bornholm samler nordisk turismekonference
12-09-2025
-
60 mio. kr. til 15 nye turismeprojekter
12-09-2025
-
Ustabilt vejr ramte sjællandske forlystelsesparker
12-09-2025
-
Trods store regionale forskelle: Campingpladser melder om fremgang
12-09-2025
-
Udland: AI giver kokke og hoteller nye værktøjer mod madspild
12-09-2025