Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Flere virksomheder i turismebranchen kritiseres i Forbrugerombudsmandens årsberetning for 2024 for at markedsføre hoteller og destinationer som særligt bæredygtige uden tilstrækkelig dokumentation.

Blandt sagerne er en virksomhed, der har kåret Danmarks mest klimavenlige hoteller, men ikke har inddraget alle – eller næsten alle – hoteller i vurderingen.

Forbrugerombudsmanden vurderer, at udsagn om bæredygtige destinationer og klimavenlige overnatningssteder er i strid med markedsføringsloven, når der ikke foreligger klare data eller miljøtiltag, der kan dokumenteres.

I flere tilfælde blev bæredygtighedsbudskabet alene baseret på, hvad forbrugerne selv kunne gøre – ikke hvad virksomheden faktisk havde implementeret.

En anden aktør, der leverer CO₂-beregninger, bliver kritiseret for at bruge sammenligninger med danskeres privatboliger, hvilket ifølge ombudsmanden er irrelevant og udokumenteret.

Sagerne sender et klart signal om, at grøn markedsføring kræver grundig og troværdig dokumentation for at være lovlig.

Læs hele historien på Turisme24

Nyt femstjernet hotel åbner i Hornbæk

Efter flere års ombygning åbner Cori Hornbæk Hotel for overnattende gæster 25. september. Det femstjernede hotel får 77 værelser og suiter samt fem townhouses, mens bar, restaurant og spa åbner i løbet af oktober.

25 Hours løfter belægning og priser i København

25 Hours Hotels Copenhagen havde denne sommer fremgang i både belægning og gennemsnitlige værelsespriser på kædens to hoteller i København. Også i april og maj voksede belægningen sammenlignet med samme periode sidste år.

HORESTA efterlyser bedre kontrol med skyggehoteller

Regeringen vil begrænse ulovlig udlejning på såkaldte skyggehoteller i København. HORESTA mener, at forslaget ikke sikrer den nødvendige kontrol, fordi det ikke indeholder krav om registrering og indberetning af udlejningsdage.

Log ind