Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Danmark er den absolut mest populære ferieform blandt de danskere, som tager på ferie med en eller flere overnatninger. 61 pct. holdte en eller flere af disse ferier i Danmark i 2018. Det viser tal fra en undersøgelse, som Dansk Kyst- og Naturturisme har foretaget i samarbejde med VisitDenmark, skriver Finans.dk.

Det er især børnefamilierne, der er glade for at holde ferie herhjemme, og interessen er stigende. I 2018 var Danmark feriedestinationen for 65 pct. af familierne med børn. I 2017 var andelen på 57 pct.

”Danmark er stadig danskernes foretrukne feriedestination, og det er positive tal, der kan aflæses i årets analyse,” siger kommunikationschef i Dansk Kyst- og Naturturisme, Sisse Wildt.

Regeringen fordeler 92 mio. kr. til bymidter

Erhvervsministeriet udmønter sammen med indstillingsudvalget anden og sidste runde af midler til bæredygtig byudvikling. 17 byer får del i støtten, der skal styrke handel, fællesskab og lokal udvikling i udfordrede bymidter.

Rekordår for turismen i Nordsjælland

Antallet af overnatninger i Nordsjælland steg i 2025 til 1.134.315. Ifølge VisitNordsjælland er destinationen godt på vej mod målet om 1,5 mio. overnatninger i 2030.

Log ind