Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Klimaudfordringerne fyldte i valgkampen forud for sidste måneds folketingsvalg – og de betyder stadig mere for forbrugernes adfærd. Senest har for eksempel klimabekymringen i form af ”flyskam” ramt SAS på passagertallene, og nu ser den ud til at også at påvirke danskernes sommerferieplaner.
Det står der i hvert fald i pressemeddelelse om en ny spørgeundersøgelse, som analyseinstituttet YouGov gennemførte for ejendomsmæglerkæden Home og Realkredit Danmark sidste måned.
Standby.dk skriver, at 11 procent af deltagerne i undersøgelsen svarer, at klimadebatten har øget deres interesse for at holde sommerferie i et lejet sommerhus i Danmark. 31 procent har svaret, at deres interesse ”i mindre” eller ”nogen grad” er øget – mens klimadebatten for 45 procent ”slet ikke” har øget deres interesse for at holde sommerferie i Danmark. Resten svarede ”ved ikke.”
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Svagt fald i den generelle beskæftigelse: Hotel- og restaurantbranchen fortsætter fremgangen
28-04-2026
-
Bornholm sætter rekord i overnatninger
28-04-2026
-
Direktør på Ruths Hotel bliver ny regionsformand i HORESTA
28-04-2026
-
Unge talenter vinder DM i Skills
28-04-2026
-
Tivoli holder kursen mod rekordomsætning
28-04-2026
-
Campingboom løfter bookinger i stor campingkæde
28-04-2026
-
Hotel i Kolding opruster med investeringer
28-04-2026
-
Urban Partners køber hotelejendom i København
28-04-2026