Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Hvis man har valgt at blive murer eller automekaniker, er man ikke bestemt til at tjekke ud af uddannelsessystemet, når man først har fået sit svendebrev.

Hver femte faglærte vælger at læse videre, efter de har taget en erhvervsuddannelse. Det viser en analyse, som Arbejderbevægelsens Erhvervsråd (AE) har foretaget. Tallene viser også, at der er sket en stigning i andelen, som læser videre. Det skriver Politiken.

AE har set på de to årgange, der afsluttede en erhvervsuddannelse i henholdsvis 2006 og 2011, for at finde ud af, hvor stor en andel der fem år senere var blevet skrevet op på en videregående uddannelse. Blandt de udlærte fra den seneste årgang var 25 procent flere begyndt at læse videre, viser analysen.

Erhvervspraktik og åben virksomhed

HORESTA vil gerne præsentere to spændende initiativer, som kan hjælpe vores medlemmer med at tage de første skridt for fremtidens rekruttering, give de unge et unikt indblik i vores branche og inspirere til et fremtidige karrierevalg.

Log ind