Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Hvis man har valgt at blive murer eller automekaniker, er man ikke bestemt til at tjekke ud af uddannelsessystemet, når man først har fået sit svendebrev.

Hver femte faglærte vælger at læse videre, efter de har taget en erhvervsuddannelse. Det viser en analyse, som Arbejderbevægelsens Erhvervsråd (AE) har foretaget. Tallene viser også, at der er sket en stigning i andelen, som læser videre. Det skriver Politiken.

AE har set på de to årgange, der afsluttede en erhvervsuddannelse i henholdsvis 2006 og 2011, for at finde ud af, hvor stor en andel der fem år senere var blevet skrevet op på en videregående uddannelse. Blandt de udlærte fra den seneste årgang var 25 procent flere begyndt at læse videre, viser analysen.

Restauranternes forventninger til 2026 vidner om forsigtig optimisme

En ny undersøgelse blandt HORESTAs restaurantmedlemmer viser et delt, men overvejende positivt billede af branchens økonomiske forventninger til 2026. Mange restauranter har et positivt syn på deres økonomi, og et flertal forventer vækst i omsætningen i 2026 – særligt i hovedstaden.

Nyt brancheinitiativ skal styrke elever i branchen

Omkring 100 elever deltog i den første udgave af Fremtidens Fundament på Hotel Nyborg Strand. Målet er at fastholde unge i hotel og restaurationsbranchen gennem inspiration og personlig udvikling. HORESTA samarbejder om indsatsen.

Log ind