Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Lalandia I Billund tiltrækker i højere og højere grad internationale gæster. Især har feriecentret i Billund nydt stor succes med gæster fra flere end 70 forskellige lande i 2018, hvoraf mange kommer fra lande uden for Skandinavien. Det skriver Lalandia i en pressemeddelelse ifølge Jydske Vestkysten.

”Lalandia i Billund har alene haft gæster fra mere end 70 nationaliteter i år, hvor Lalandia i Rødby, i kraft af sin placering, henvender sig mere til nærmarkeder som Sverige, Norge og Tyskland. På den måde er der en bemærkelsesværdig forskel på vores to centre, og det er rigtig spændende at arbejde med”, siger Jan Harritt, administrerende direktør i Lalandia.

Hotel Hesselet får nyt liv med japansk restaurant og historien i behold

Hotel Hesselet i Nyborg er i gang med en omfattende fornyelse, der skal bringe det knap 60 år gamle hotel ind i en ny tid uden at give slip på stedets særlige historie. Et af de mest markante nye kapitler bliver Restaurant Hi, hvor nordisk gastronomi, japansk inspiration og bare 20 pladser skal danne rammen om en ny restaurantoplevelse.

Museum får 63 millioner til ny udstilling

Danmarks Jernbanemuseum i Odense har fået 63 mio. kr. til en ny udstillingsbygning, der skal stå klar i 2030. Investeringen følger efter et rekordår, hvor museet havde 107.000 gæster.

Log ind