Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Fredag den 1. februar var det 10 år siden, at familien Milling åbnede Hotel Park i Middefart. Det var også dagen, hvor Cathe Jakobsen startede som chef for hotellet, skriver Fyens.dk.
”Jeg blev ansat en måned før, hotellet åbnede. Derfor føler jeg også lidt, det er mit hotel”, fortæller hotelchefen med et smil.
Hotellet har siden sin start undergået en stor udvikling. Den smukke bygning centralt i Middelfart var kommunalt hospital fra 1916 og frem til 1964. Herefter blev den overtaget af Civilforsvaret, inden den fra 2000 og frem til 2005 fungerede som flygtningecenter. I 2006 købte Milling Hotels bygningen, hvor de næste to år blev brugt på at skille huset ad indvendigt og bygge det op igen, så det kunne fungere som hotel.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
HORESTA: Rekordår for beskæftigelsen i hotel- og restaurationsbranchen
24-02-2026
-
Strawberry udpeger ny HR-direktør: Har tidligere arbejdet i Danmark
24-02-2026
-
HORESTA bakker op om ensartede affaldsregler
24-02-2026
-
Dansk Folkeparti vil skrotte kildesortering efter debat om affaldsgebyrer
24-02-2026
-
Brøchner Hotels åbner suitekoncept i Carlsberg Byen
24-02-2026
-
HORESTA: En hovedstad må gerne kunne høres
24-02-2026
-
Historisk herregårdshotel til salg for 27 mio. kr.
24-02-2026