Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Scandic Hotels' administrerende direktør i Danmark, Søren Faerber indtræder i Wonderful Copenhagens bestyrelse.

”Jeg er meget stolt over at indtræde i Wonderful Copenhagens bestyrelse. Turisme er en dansk vækstmotor og direkte afleder af tusindvis af jobs i Hovedstaden. Jeg glæder mig til at bidrage til at styrke Wonderful Copenhagens utrættelige arbejde for at fremme og udvikle turismen i vores hovedstad igennem mine mange år i hotelbranchen. Den erfaring ser jeg frem til at sætte i spil for at sikre de bedste vilkår for balanceret og bæredygtig vækst for Hovedstadens turisme sammen med resten af bestyrelsen,” siger Søren Faerber.

Wonderful Copenhagen er en erhvervsdrivende fond, stiftet i 1992, med egen bestyrelse, hvoraf seks udpeges politisk og 7 udpeges ikke-politisk.

Ny vandrerute skal styrke turismen ved Gudenåen

En 175 kilometer lang vandrerute er klar efter tre års samarbejde mellem otte kommuner. Projektet skal skabe bedre adgang til naturen og forventes at bidrage til øget turisme i området.

Blandet modtagelse af Venstres turismeudspil

Flere aktører i turismeerhvervet ser positive takter i Venstres nye turismeudspil, men der peges også på uklarheder og risici. Især regler for autocampere skaber debat.

Log ind