Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Næppe var kokkene fra Fru Larsen i Laurbjerg hjemvendt med en tredjeplads i konkurrencen 'Årets ret med gris', før der kom endnu en konkurrence-nyhed fra restaurantens side. Tjener Mathias Breinholt er nemlig gået videre til finalen i konkurrencen om at blive Årets Tjener, skriver Favrskov Lokalavis.
"Der er mange facetter af faget. Man bliver også bedømt på, hvordan man agerer. Ens personlighed er jo en stor del af det. Jeg ville virkelig gerne gøre det godt, for dommerne er jo celebrities inden for tjenerbranchen, " fortæller 25-årige Mathias Breinholt.
Det har særligt været Mathias Breinholts tidligere chef Christian Neve, som har været en inspirationskilde til at deltage i konkurrencen. Christian Neve er restaurantchef og ejer af Michelin-restauranten Domestic i Aarhus C. Han har selv vundet titlen som Årets Tjener og har deltaget til den nordiske del af konkurrencen.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Norrlyst åbner ny restaurant med Michelin ambitioner
28-08-2026
-
Danske Hoteller skal på jagt efter ny topchef
28-08-2026
-
Regeringen forventer stort prisfald fra lavere moms
28-08-2026
-
Subway vil vokse med flere franchisetagere
28-08-2026
-
Himmerland melder om stærk sommer med mange danskere
28-08-2026