Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Det tyske marked viser positive takter. I første halvår af 2019 steg de tyske overnatninger i Danmark med 8,7 procent, og dermed er de seneste års tyske vækst fortsat ind i 2019. 

Flere end 13 millioner tyskere er interesserede i at holde ferie i Danmark inden for de kommende tre år, viser VisitDenmarks analyse ”Det tyske kystpotentiale”, som blandt andet er baseret på tal fra den tyske rejseanalyse. 

Det svarer til, at cirka 21 procent af den tyske befolkning gerne vil til Danmark, og det er rekordhøj interesse i forhold til tidligere år. 

Se også

Dansk turisme er sårbar uden et kriseberedskab

Krisetænkning mangler i turismebranchen, advarer katastrofeforsker Rasmus Dahlberg. Han efterlyser konkrete beredskabsplaner, der kan beskytte både gæster, kulturarv og oplevelsesøkonomi, når uventede hændelser opstår.

Log ind